művész


Amadinda Együttes

Amadinda Együttes

"They are among the most dazzling percussionists you might hear this side of Bali."
(The Guardian, London)

Az Amadinda együttes 1984-ben alakult meg, tagjai a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán végezték tanulmányaikat. Az együttes megalakulásakor két alapvető célkitűzést állított működésének középpontjába. Egyfelől az addig még Magyarországon előadatlan, ugyanakkor…
 Tovább

Aktuális programok


Jelenleg nincs futó program!

"They are among the most dazzling percussionists you might hear this side of Bali."
(The Guardian, London)

Az Amadinda együttes 1984-ben alakult meg, tagjai a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán végezték tanulmányaikat. Az együttes megalakulásakor két alapvető célkitűzést állított működésének középpontjába. Egyfelől az addig még Magyarországon előadatlan, ugyanakkor addigra már klasszikussá vált ütőhangszeres kompozíciók bemutatását, másfelől pedig a magyar zeneszerzők műveinek hazai és külföldi megismertetését. Az együttes megkülönböztetett fontosságot tulajdonít annak, hogy működése inspirációt nyújtson a magyar és külföldi zeneszerzőknek új darabok megkomponálásához. Ennek a törekvésnek az eredménye volt John Cage Four4 című darabjának tokiói bemutatója is, mely az Amadindának íródott 1991-ben. A 90-es évek második felében a már meglevők mellett három új, markáns célkitűzés jelent meg az együttes munkásságában: A tradicionális ütőhangszeres kultúrák kutatása, az együttes tagjainak zeneszerzői tevékenysége, valamint korábbi zenetörténeti korszakok darabjainak ütőhangszeres átiratban való megszólaltatása. Ennek eredményeképpen az Amadinda repertoárja négy földrész tradicionális zenéivel, Váczi Zoltán és Holló Aurél beFORe JOHN című ciklusával, Ravel, Debussy és más európai zeneszerzők darabjainak átirataival gazdagodott.

Az együttes pályafutásának kiemelkedő állomása volt Ligeti György darabjának franciaországi bemutatója. A Síppal, dobbal, nádihegedűvel 2000-ben készült Károlyi Katalin és az Amadinda számára.

Korunk egyik legismertebb és legnagyobb hatású zeneszerzőjének Steve Reichnek darabjai különösen fontos szerephez jutottak az Amadinda repertoárjában. A szerzővel való közel húszéves kapcsolat eredményeként született meg a Mallet Quartet, melynek ajánlása a 25 éves Amadindának és a kanadai Nexus-nak szól. Bemutatója Budapesten, a Művészetek Palotájában volt 2009 decemberében.

Az együttes munkásságának sokrétűsége számos lemezfelvételen is megjelenik. Ezek közül is kiemelkedik az a hat CD-ből álló sorozat, mely John Cage összes ütőhangszerekre komponált darabját tartalmazza. Az 1991 óta készült felvételek az Amadinda pályájának jelentős hányadát felölelik; a hatodik, egyben utolsó lemez 2011-ben jelent meg.

A három világhírű zeneszerzőn kívül az Amadinda együttes az elmúlt 28 évben aktívan együttműködött olyan világszerte ismert művészekkel mint Eötvös Péter, Paul Hillier, Kocsis Zoltán, Schiff András, Marton Éva, Kurtág György, Keller András és James Wood. A velük való együttműködés nagyban hozzájárult ahhoz, hogy mára az Amadindát az egyik legeredetibb ütőhangszeres együttesként tartja számon a világ szakmai közvéleménye.

Díjak, kitüntetések:

1984: Stipendium Prize, Darmstadt
1985: Első díj, Gaudeamus Music Competition, Rotterdam
1986: A Magyar Zeneszerzők Egyesületének díja, magyar kompozíciók kiemelkedő színvonalú bemutatásáért
1987: Év hanglemeze, Hungaroton
1988: Liszt-díj
1991, 1998: Az ARTISJUS Szerzői Jogvédő Hivatal díja
1997: Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje
2002: Chevalier de l’ordre des arts et des lettres (Rácz Zoltán)
2004: Kossuth-díj
2006: Pro Urbe Budapest díj
2008: Bartók Béla - Pásztory Ditta Díj

Ajánlataink